Strona: Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Administracja publiczna w zarządzaniu bezpieczeństwem w Polsce" / Katedra Prawa i Administracji

W dniach 25–26 kwietnia 2017 roku w Rzeszowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Administracja publiczna w zarządzaniu bezpieczeństwem w Polsce".

Jej organizatorami byli: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy naukowi Katedry  Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej aktywnie  uczestniczyli w pracach komitetu naukowego konferencji.

Celem Konferencji była prezentacja badań naukowych dotyczących przedsięwzięć podejmowanych przez administrację publiczną dla ochrony bezpieczeństwa państwa.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Kuchciński.

Mecenasem konferencji był Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. Konferencję sponsorowali także m.in:  PGE Obrót S.A. oraz Handlopex S.A.

Do sekretariatu Konferencji wpłynęło łącznie 49 artykułów, spośród których 35 zrecenzowano i zakwalifikowano do druku w specjalnej monografii, którą uczestnicy Konferencji otrzymali przed rozpoczęciem obrad. Na konferencji zaprezentowano 15 referatów jako wystąpienia na obradach plenarnych. Zarówno zaprezentowane referaty jak też artykuły dostarczone uczestnikom konferencji w materiałach konferencyjnych stanowiły inspirację do ożywionej dyskusji, kończącej obrady konferencji.

Szczególną uwagę zwrócono m.in. na konieczność wprowadzenia do powszechnego systemu edukacji i oświaty problematyki związanej z zapobieganiem i zwalczaniem bioterroryzmu, cyberterroryzmu i innych zagrożeń w sferze bezpieczeństwa narodowego. Poruszono również problematykę zagrożeń jakie dla bezpieczeństwa RP, w tym również zdrowotnego, niesie przyjmowanie dużych grup uchodźców do Polski.