W dniu 5 grudnia 2011 r. w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Wspólna polityka bezpieczeństwa i obronności. Implikacja dla Polski”. Jej organizatorami byli: WSIZiA w Warszawie, Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Słowacka Akademia Sił Zbrojnych, Katedra Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Katedra Prawa Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Celem Konferencji była ocena politycznych, wojskowych i gospodarczych implikacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności dla Polski, zaś głównymi tematami uczyniono:
1) Znaczenie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności w kontekście interesów bezpieczeństwa Polski
2) Wpływ wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności na aktywność dyplomatyczną Polski na arenie międzynarodowej
3) Zaangażowanie Polski w cywilne i wojskowe operacje Unii Europejskiej
4) Europejski rynek uzbrojenia. Konsekwencje dla polskiego przemysłu obronnego
5) Administracja rządowa w kształtowaniu bezpieczeństwa i obronności Polski.
Patronat honorowy nad Konferencją objął Wicemarszałek Sejmu RP VI kadencji, poseł, prof. dr hab. Stefan Niesiołowski (obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej).
W Konferencji uczestniczyło blisko 100 osób – naukowców i przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej. Wśród gości znaleźli się m.in.: dyrektorzy Departamentów ABW, CBA, liczni generałowie, atachě obrony Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie i atachě obrony Ambasady Niemiec.
Wynik pracy naukowców i praktyków w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności znalazł odzwierciedlenie w publikacji pt. "Wspólna polityka bezpieczeństwa i obronności. Implikacja dla Polski", która ma stanowić źródło cennych informacji nie tylko dla studentów, ale i dla pracowników administracji państwowej oraz funkcjonariuszy różnych służb. Założeniem organizatorów Konferencji było także stworzenie w czasie późniejszym podręcznika, który na bazie materiałów konferencyjnych zawierać będzie ocenę politycznych, wojskowych i gospodarczych implikacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony dla Polski.
X