Strona: Konferencja Naukowa „Współczesne zagrożenia bioterrorystyczne i cyberterrorystyczne a bezpieczeństwo narodowe Polski” / Katedra Prawa i Administracji

W dniach 3-4 grudnia 2013 r. w Ryni odbyła się kolejna z cyklu konferencji naukowych poświęconych problematyce bezpieczeństwa państwa. Organizatorami konferencji byli: Wyższa Szkołą Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, Katedra Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Wojskowy Instytut Medyczny, Katedra Prawa Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Celem Konferencji była ocena charakteru zagrożeń biologicznych – w tym terrorystycznych – oraz ich wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe i narodowe Polski; ocena zagrożeń cyberterrorystycznych dla Polski i świata, analiza stanu bezpieczeństwa informacyjnego Polski, organizacja walki z cyberterroryzmem i rola w tym społeczeństwa.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Marszałek Sejmu VI kadencji, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej prof. dr hab. Stefan Niesiołowski. Pracownicy naukowi Katedry Prawa i Administracji aktywnie  uczestniczyli w pracach komitetu naukowego konferencji.

W Konferencji wzięło udział ponad 90 uczestników, reprezentujących ośrodki naukowe, zajmujące się problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz przedstawiciele instytucji rządowych i organizacji pozarządowych, których działalność ukierunkowana jest na ochronę bezpieczeństwa państwa. Podczas obrad z referatami wystąpiło dwoje pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Dr Izabela Oleksiewicz omówiła podstawy prawne zwalczania  terroryzmu finansowego w prawie międzynarodowym i unijnym, natomiast dr Andrzej Gazda zaprezentował założenia audytu wewnętrznego bezpieczeństwa systemu informatycznego.

Efektem obrad konferencji jest publikacja pt. „Współczesne zagrożenia bioterrorystyczne i cyberterrorystyczne a bezpieczeństwo narodowe Polski”, stanowiąca odzwierciedlenie wszystkich wątków poruszanych podczas obrad plenarnych. Stanowi ona cenne źródło informacji na temat zagrożeń bezpieczeństwa (w tym w szczególności: zagrożeń biologicznych oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni), analizy stanu bezpieczeństwa biologicznego, analizy stanu cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem w tym zakresie. Zawiera ona również wnioski na temat koniecznych zmian w systemie ochrony bezpieczeństwa przez zagrożeniami biologicznymi i informatycznymi. Sformułowane przez uczestników konferencji konkluzje i uwagi przesłane zostaną odpowiednim gremiom zajmującym się polityką bezpieczeństwa państwa oraz prowadzeniem działań ochronnych przed zagrożeniami biologicznymi i informatycznymi.