Strona: Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo wewnętrzne we współczesnym państwie” / Katedra Prawa i Administracji

Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo wewnętrzne we współczesnym państwie”

Organizatorami Konferencji byli Katedra Prawa i Administracji Politechniki Rzeszowskiej oraz Zakład Prawa Publicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wśród 90 uczestników, znajdowali się przedstawiciele środowisk naukowych z całego kraju, a także przedstawiciele centralnych i lokalnych organów administracji bezpieczeństwa i porządku publicznego. W obradach konferencji uczestniczyli: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Adamowicz, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z Regionu Podkarpacia Andrzej Szlachta, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Podkarpacki Komendant Policji Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie Roman Dec, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak.

Pod obrady zgłoszonych zostało 53 referaty, z czego 15 zakwalifikowanych zostało jako wystąpienia na obradach plenarnych. Pozostałe dostarczone zostały uczestnikom w materiałach konferencyjnych, a ich problematyka zainspirowała ożywioną dyskusję kończącą obrady konferencji.

Celem Konferencji było wielopłaszczyznowe spojrzenie na problemy zapewnienia bezpieczeństwa państwa, nie tylko poprzez funkcjonowanie służb specjalnych, ale także poprzez bezpieczeństwo we różnych dziedzinach życia społecznego. Poruszane zagadnienia mieściły się przede wszystkim w obszarze nauki prawa administracyjnego i prawa karnego. Podczas obrad przedstawiono problemy prawa jednostki do bezpieczeństwa. Wskazano współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, omawiając prawne regulacje stanu klęski żywiołowej powodzi, stanu nadzwyczajnego, bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych, bezpieczeństwa żywności, wiele miejsca w dyskusji poświęcono również. problemom przeciwdziałania terroryzmowi. Szeroko dyskutowano na temat organizacji i działania administracji bezpieczeństwa wewnętrznego, podkreślając nowe wyzwania jakie pojawiły się po integracji europejskiej, wiele uwagi poświecono również zadaniom i formom działania lokalnych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny – organom administracji rządowej w województwie, organom samorządu terytorialnego, lokalnym strażom i inspekcjom, w szczególności policji. Ciekawe rozważania dotyczyły również karnoprawnych i finansowych aspektów działania administracji bezpieczeństwa.